ŻŁOBEK MIEJSKI W ZŁOTORYI

Żłobek Miejski w Złotoryi to placówka dla Twojego małego dziecka. Usytuowany z dala od miejskiego zgiełku, z przestronnymi salami zabaw i odpoczynku oraz wyposażonym w plac zabaw - latem zacienionym ogrodem. Wykwalifikowana kadra zadba o zdrowie, rozwój, bezpieczeństwo oraz komfort Twojego dziecka a pracownicy kuchni o prawidłowe odżywianie także dzieci z zaleconą dietą.

         Drogie dzieci i drodzy rodzice z okazji zbliżających się ferii zimowych w naszym powiecie chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowto idealny czas na relaks, odpoczynek od obowiązków szkolnych i nauki.

Przedstawiamy 10 sposobów na bezpieczne ferie:

1. Bądź rozsądny i bezpieczny

Zawsze informuj rodziców lub opiekunów, dokąd wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz. Unikaj przygodnych znajomości - nie korzystaj z jazdy samochodem z nieznajomym. Bądź nieufny wobec osób nieznanych, nawet tych, które wydają się sympatyczne. Nie baw się w pobliżu jezdni, baw się w miejscach do tego przeznaczonych. Przechodź przez jezdnie w miejscach oznaczonych – zawsze na zielonym świetle. Jako trasę przemarszu wybieraj miejsca dobrze oświetlone, unikając bezludnych skrótów. Bądź widoczny – noś odblaski.2.

2. Bądź bezpieczny w domu

Każde dziecko będące w domu, zwłaszcza same musi wiedzieć, że:

- nigdy nie wolno otwierać drzwi mieszkania obcym, nawet gdy mówią, że przysłali ich rodzice,

- nie wolno chwalić się, co cennego jest w domu i kiedy wracają z pracy rodzice,

- nie wolno bawić się kurkami gazu, zapałkami, kablami ani gniazdkami elektrycznymi,

- zawsze należy powiedzieć rodzicom o każdym telefonie od obcej osoby oraz o tym,
że nieznajomy pukał do drzwi mieszkania.

3. Bądź bezpieczny w Sieci

Zawsze pamiętaj też, że osoba, z którą rozmawiasz w sieci, może być kimś zupełnie innym,
niż myślisz. A informacje, które jej udostępnisz, mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Zachowaj szczególną uwagę w kontaktach z nieznajomymi np. na forach czy w grupach.
Nie możesz wykluczyć, że rozmawiasz z cyberprzestępcą lub osobą, która chce Cię skrzywdzić, wykorzystać do własnych celów, ośmieszyć albo namówić do złego zachowania. 

4. Bądź aktywny

Wykorzystaj okres ferii zimowych na aktywny wypoczynek. Nawet jeśli aura nie pozwala
na typowe zimowe aktywności takie jak sanki, narty czy lepienie bałwana możesz wybrać się na przejażdżkę na hulajnodze, deskorolce czy rolkach. W wielu miastach funkcjonują kryte lodowiska, na których można świetnie się bawić. Jeśli zostajesz na ferie zimowe w domu,
nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzać czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Wybierzcie
się na rodzinny spacer po lesie czy przejażdżkę rowerową. Pamiętaj, sport to zdrowie!

5. Uważaj na kruchy lód

Nigdy nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne! Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych, co zachęca do zabawy na zamarzniętej tafli. Wahania temperatur powoduje, że lód robi się cieńszy i znacznie bardziej kruchy. Jego pęknięcie stanowi ogromne zagrożenie, którego następstwem może być nawet utonięcie! Jeżdżenie na łyżwach jest bezpieczne tylko na specjalnie przygotowanych do tego celu lodowiskach, pod opieką osób dorosłych.

6. Dbaj o higienę

Ferie zimowe powinny być oderwaniem od codziennych obowiązków. Wykorzystaj ten czas właściwie, zadbaj o higienę osobistą, wysypiaj się, odżywiaj się zdrowo. Podczas spożywania posiłków pamiętaj o higienie rąk. Nie używaj wspólnych przyborów toaletowych.
Nie pij i nie jedz ze wspólnych naczyń. Spożywaj tylko świeżą i zdrową żywność; myj warzywa
i owoce. Nie spożywaj żywności, która utraciła datę przydatności do spożycia.

7. Unikaj napojów energetycznych

Napoje energetyczne przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież, ponieważ zawierają składniki, które przyjmowane w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby o małej masie ciała (jak dzieci), mogą doprowadzić
do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne. Od 1 stycznia 2024 r. sprzedaż napojów energetyzujących osobom poniżej 18-tego roku życia jest zabronione. Dowiedziono również, że napoje o wysokiej zawartości kofeiny spożywane przez dzieci
 i młodzież mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju układu nerwowego.

8. Unikaj nieznajomych zwierząt

Nie zbliżaj się do obcych psów i kotów, ani innych dzikich zwierząt – nie dotykaj ich, nawet jeśli sprawiają wrażenie łagodnych. Nie wolno psa drażnić, dokuczać mu czy próbować go uderzyć; często nie zdając sobie z tego sprawy, można wyzwolić u psa agresję, uderzając w ogrodzenie czy rzucając w niego różnymi przedmiotami. Pamiętaj pogryzienia są niebezpieczne ze względu na ogromne ryzyko zakażenia. Szczególnie groźne jest zakażenie wścieklizną. Każda osoba pokąsana przez zwierzę powinna bezwzględnie zgłosić się do lekarza!

9. Unikaj używek

Ferie dla młodych ludzi to zwykle czas odpoczynku, wyjazdów, spotkań ze znajomymi, oderwania od codziennych obowiązków, co nie rzadko wiąże się z okazją
do eksperymentowania z różnymi używkami tj. głównie z alkoholem i papierosami jednak coraz częściej także z narkotykami. Pamiętaj, że spożywanie alkoholu, papierosów czy narkotyków prowadzi do uzależnienia, braku kontroli nad własnym życiem, negatywnych konsekwencji zdrowotnych zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej.

10. Uwaga na dopalacze

Dopalacze to nowe narkotyki, zawierające niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Dopalacze mogą mieć postać kolorowych tabletek, proszku, znaczków do lizania czy kadzidełek. Nie daj się zwieźć pozorom! Dopalacze to trucizna w „pięknym” opakowaniu!  Dopalacze mają negatywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, ich zażywanie może powodować m. in.: zawroty głowy, wymioty, stany lękowe, urojenia, ataki szału czy śpiączkę.

Wiecej informacjihttps://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2